Aktualności z rynku

Ile kosztują mieszkania w Warszawie? Raport Cenatorium

30 października 2017

 

Ile kosztują mieszkania w Warszawie?

Na warszawskim rynku mieszkaniowym w II kw. 2017 po raz kolejny wzrosły ceny zarówno na rynku pierwotnym jak

i wtórnym.

 

1,92% - rynek pierwotny

1,35% - rynek wtórny

 

Średnie ceny lokali mieszkalnych w poszczególnych dzielnicach Warszawy w II kw. 2017 r.

Wskaźniki cen lokali mieszkalnych w poszczególnych dzielnicach Warszawy w II kw. 2017 r. - rynek pierwotny

W podziale na dzielnice, na rynku pierwotnym, najbardziej wyróżniała się Praga Północ, średnia cena mieszkań wzrosła tam o 4,41%. Wyższy wzrost cen dotyczył również Targówka, Bemowa i Rembertowa, gdzie przeciętna wartość 1m2 w porównaniu do poprzedniego kwartału wzrosła o ponad 3%. Dynamika spadku średnich cen w warszawskich dzielnicach była niska i wyniosła maksymalnie 1,88% (Ursynów i Wola).

 

Wskaźniki cen lokali mieszkalnych w poszczególnych dzielnicach Warszawy w II kw. 2017 r. - rynek wtórny

Na rynku wtórnym, porównując wszystkie dzielnice, wzrost średnich cen był nieco niższy niż na rynku pierwotnym. Jedynie na Żoliborzu został przekroczony próg 4%. Najwyższy spadek średniej ceny za 1m2 dotyczył Wilanowa i Ursynowa, wyniósł odpowiednio 1,24% i 1,91%.

 

Średnia wartość m2. - rynek pierwotny

 

Średnia wartość m2. - rynek wtórny

 

Komentarz analityka:

 

 

 

 

 

 

 

Barbara Bugaj, Starszy analityk ds. rynku nieruchomości

 

Zakup mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji w życiu. Stres jaki towarzyszy zakupom zatem warto ograniczyć dobrze przygotowując się do tego wyzwania. Jak pokazują badania coraz częściej cena nie jest jedynym czynnikiem wpływającym na decyzję o wyborze wymarzonego „M”. Pamiętajmy jednak, że mieszkanie zawsze jest dobrem inwestycyjnym.

Ceny mieszkań w Warszawie, zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym, należą do najwyższych w kraju i wyraźnie przewyższają poziom średnich cen mieszkań w innych miastach. Co więcej, rosnąca podaż na rynku mieszkań nie powoduje obniżek.

Jak zatem dobrze wybrać?

Warto przeanalizować trendy cenowe dla wybranych dzielnic i zastanowić się z czego one wynikają. Oprócz jakości wykonania, na pewno ważne są dobry dojazd do innych dzielnic, infrastruktura a nawet sąsiedztwo. Wszystko zależy od potrzeb i oczekiwań nabywcy. Czy woli spokojniejszą, zamieszkaną od dawna dzielnicę czy nowe osiedle pełne młodych ludzi. Jeśli chodzi o metraż, od lat niewiele się tu zmienia. Większość Polaków wybiera mieszkania dwupokojowe, ok. 45-50 m2. Różnorodność – to jedna z wizytówek stolicy, której większość mieszkańców mieszka co najwyżej od drugiego pokolenia wstecz. Biorąc pod lupę ilość transakcji z ostatnich dwóch lat trudno znaleźć zdecydowanego lidera wśród warszawskich dzielnic. Najchętniej warszawiacy kupują bowiem mieszkania w 4 dzielnicach: Woli, Mokotowie, Białołęce i Pradze-Południe. Należy podkreślić, że najpopularniejsze dzielnice to obecnie te, w których buduje się najwięcej nowych mieszkań.

 

Raport przygotowany przez:

 

pliki do pobrania:

Indeksy_WAW_IIQ2017-pierwotny.xlsx

Indeksy_WAW_IIQ2017-wtorny.xlsx

 

 


Drukuj Powrót