Aktualności

Jak rozsądnie zaplanować wykończenie i urządzenie mieszkania?

27 czerwca 2019

 Jak rozsądnie zaplanować wykończenie i urządzenie mieszkania? Jeśli decydujemy się na zakup lub remont mieszkania jest to niewątpliwie zawsze ważna decyzja w naszym życiu. W zależności od tego, jakich dokonamy dzisiaj wyborów, takie konsekwencje poniesiemy w przyszłości. Dzisiaj, przy zakupie nowego mieszkania, domu lub remoncie, nie tylko myślimy o tym, aby kupić w dobrej cenie, najbardziej odpowiadającą nam nieruchomość. Rozważamy również, co się stanie z nami oraz mieszkaniem za 5- 10 lat? Jeśli zmienimy pracę lub wyprowadzimy się do innego miasta, czy będzie nam łatwo taką nieruchomość wynająć? A jeśli rodzina nam się powiększy, to czy ta nieruchomość nam wystarczy, czy będzie nam ją łatwo sprzedać. Zatem pojawia się pytanie: Jak wykończyć i urządzić mieszkanie w zależności od naszych możliwości finansowych i potrzeb, rozsądnie, tak, aby w przyszłości łatwo można było zmienić funkcję w mieszkaniu, wynająć je lub sprzedać szybko i z zyskiem. Proponuję do tematu podejść strategicznie, realizując kolejno każdy z punktów:

 

1. Ocena stanu istniejącego.

Jak znaleźć odpowiedzi na pytania:

 • jakim budżetem powinienem dysponować?
 • jakim kluczem policzyć wydatek na remont, wykończenie i meble?
 • jak mogę wydać swoje pieniądze najlepiej?
 • na co wydać a na czym zaoszczędzić i dlaczego?

W zależności od tego, czy decydujemy się na zakup mieszkania nowego, w stanie deweloperskim, czy z rynku wtórnego różnica w cenie może być znaczna. Pomimo, że mieszkania z rynku wtórnego są znacznie tańsze, ich remont może okazać się dosyć kosztowny. Niepozorne zmiany w instalacji elektrycznej, wodno- kanalizacyjnej oraz armatury, grzejników, płytek i podłogi a czasem drzwi i okien to koszt dochodzący czasem nawet do 100 000 zł dla mieszkania 60-70m2. Może się, zatem okazać, że jest to kwota, która wpłynie na rozważenie możliwości zakupu mieszkania z rynku pierwotnego. Na koszt wykończenia mieszkania (poza budżetem, którym dysponujemy) wpływa kilka czynników takich jak: metraż, koszt wykonania prac remontowych, w zależności od naszej koncepcji, nietypowe rozwiązania oraz jakość materiałów a także standard naszego wyposażenia. Na tym etapie warto się zastanowić, czy któreś z prac możemy wykonać sami lub przy pomocy bliskich lub rodziny (np. malowanie ścian lub układanie paneli oraz jaki byłby to koszt a ile zaoszczędzilibyśmy). Proponuję również rozważyć, czy będziemy chcieli wyposażyć mieszkanie w dodatkowe instalacje takie jak klimatyzacja lub drzwi wewnętrzne czy też ogrzewanie podłogowe.

Zazwyczaj nie ma go w standardzie deweloperskim. Jeśli sprawdzimy cenę, na pewno ujmiemy ją w naszym budżecie.

 

2. Zbieramy dane:

Jeżeli dokładnie wiemy, czego chcemy, jaką kwotą mniej więcej dysponujemy i na czym nam zależy, możemy opracować plan działania. Planując nasz budżet na wykończenie i urządzenie mieszkania niewątpliwie należy ująć:

 • MATERIAŁY: które stanowią koszty stałe i raczej odpowiadają swojej jakości.
 • WYKONAWCY USŁUG: na rynku spotkamy się zarówno z ofertami wykonawców drogich o przeciętnej jakości, jak i tanich, z przyzwoitą jakością. Po wytypowaniu kilku (również z polecenia) proponuję poprosić o możliwość obejrzenia przykładowych ich realizacji u klientów. Bardzo łatwo w ten sposób wyeliminować takich wykonawców, którzy nie zawsze są rzetelni.

W tym momencie należałoby również wspomnieć o możliwości dokonania zmian w projekcie, który proponuje nam deweloper, jeszcze na etapie budowy. Jeśli wiemy, co i gdzie chcemy zmienić, skorzystajmy z takiej możliwości zazwyczaj bezpłatnie. Nasze zmiany zostaną naniesione i wykonane a my nie będziemy musieli ponosić potem dodatkowych kosztów ich przeniesienia.

• KALKULATORY BUDOWLANE: na rynku wiele jest przydatnych i bezpłatnych narzędzie takich jak kalkulatory budowlane, które pomogą nam zliczyć wszystkie materiały oraz oszacują średni koszt wykonania prac remontowych.

3. Kalkulacja naszych wydatków.

Do obliczeń najlepiej skorzystać z kalkulatorów budowlanych. Dla przykładu poniżej załączono kalkulację dla mieszkania wielkości 50 m2. Wymieniono kolejno poszczególne pomieszczenia, aby przedstawić elementy składowe, które należy brać pod uwagę przy szacowaniu prac wykończeniowych.

 • Łazienka 7m2 – koszt min. 10.000 zł

(policzono kabinę prysznicową, toaletę, umywalkę, pralkę oraz szafki i lustro oraz drzwi, założono, ze zmiany położenia instalacji wykonał deweloper na etapie projektu). Na rynku dostępnych jest bardzo dużo niedrogich, ale designerskich i dobrej jakości materiałów i elementów wyposażenia. Często zdarzają się również wyprzedaże.

 • Salon 20 m2- koszt min. 5.500 zł. + meble 5.500 zł.

Policzono podłogę z paneli, płytki, listwy, oświetlenie, drzwi i meble: sofa + fotel, meble regały i szafka rtv, stół i 4 krzesła, malowanie dwukrotne i gruntowanie. Założono, ze zmiany położenia instalacji wykonał deweloper na etapie projektu. Koszt wykończenia jest niższy, ale wyposażenie (meble, rtv) podniesie cenę.

 • Kuchnia 12m2- koszt min. 15.000zł

Założono położenie podłogi z płytek, montaż drzwi, malowanie dwukrotne i gruntowanie oraz oświetlenie lampą i 4 punktami świetlnymi. Policzono zakup mebli na wymiar z montażem w cenie, zlew, lodówkę wolnostojącą, płytę grzewczą, piekarnik, zmywarkę, okap schowany, drzwi, malowanie dwukrotne i gruntowanie. Koszt wykończenia jest wysoki, (meble, wyposażenie AGD) podniesie cenę = 11.000 zł.

 • Sypialnia 10 m2- koszt min. 5.000-6.000zł

Założono położenie podłogi z paneli lub wykładziny, listwy przypodłogowe, montaż drzwi, malowanie dwukrotne i gruntowanie oraz oświetlenie lampą i 2 lamkami nocnymi. Policzono zakup fototapety, łóżka (ramę z materacem podwójnym) i prostej szafy do zabudowy. Koszt wykończenia jest niższy, ale warto tą część gruntownie przemyśleć, ponieważ powinniśmy się tam czuć wygodnie i odpocząć po całym dniu pracy.

 • Korytarz 4 m2- koszt min. 1.500 zł

Założono położenie podłogi z płytek, listwy przypodłogowe, malowanie dwukrotne i gruntowanie. Planuje się wykorzystać farbę, która została z salonu. Większość powierzchni to ściany z drzwiami. Policzono oświetlenie lampą i 2 kinkietami, szafkę na buty, lustro, haczyki na ubrania. Koszt wykończenia nie wpłynie znacząco na całość wydatków.

4. Podsumowanie i wnioski:

Po dokonaniu szybkiej kalkulacji otrzymamy kwotę ponad 40.000 zł. Jest to minimum, które wydamy na wykończenie i urządzenie mieszkania. Średni koszt świadomego gospodarowania naszym budżetem będzie oscylował pomiędzy 700 a 1000 zł/m2. Mając informację na temat niezbędnego minimum, które wydamy należy mieć na uwadze, że nie wszystkie wydatki zostaną przez nas policzone. Należy przewidzieć pewną część pieniędzy na „niespodzianki”, które mogą wpłynąć na nasze finanse. Dobrze jest przeznaczyć jakieś 10-20% naszej kwoty budżetu właśnie na taką sytuację. Łatwiej jest zapanować nad emocjami i nie dać się ponieść, kiedy wiemy, ile musimy przeznaczyć na pozostałe elementy. Wspaniale, jeśli przygotujemy sobie po kilka wycen poszczególnych punktów wykończenia. Otrzymamy wówczas nie tylko informację o cenie, ale i terminie realizacji, transzach zaliczek za towar lub usługę. Kiedy cały proces wykończenia będzie zakończony będziemy mogli nasze nadwyżki przeznaczyć na lepsze wyposażenie mieszkania w meble lub sprzęty.

 

Agnieszka Kołacka
Architekt Wnętrz
tel.: +48 665 444 105
agnieszkakolacka@gmail.com 

Drukuj Wróć do aktualności