Aktualności

Która dzielnica jest najatrakcyjniejsza w Gdańsku, a która w Gdyni?

28 sierpnia 2017

Choć zdarza się, że goście, zwłaszcza z zagranicy, mylą Gdańsk i Gdynię, mieszkańcom Trójmiasta nie trzeba tłumaczyć różnic między nimi. Poszczególne dzielnice tych miast także mają swoją specyfikę. Ich wady i zalety przybliża badanie przeprowadzone przez serwis Otodom we współpracy z OLX i agencją badawczą PBS. Na jego podstawie powstał Ranking Dzielnic Otodom. Jak wypadły w nim poszczególne części Gdańska i Gdyni?

Ponad 140 000 mieszkańców Polski, w tym 1946 gdańszczan i 1058 gdynian odpowiedziało nam na pytania dotyczące różnych aspektów życia w ich otoczeniu. Najbardziej podstawowe brzmiało: “na ile prawdopodobne, że poleciłbyś znajomym mieszkanie w Twojej okolicy?”. Na podstawie odpowiedzi określiliśmy wskaźnik NPS (Net Promoter Score), czyli współczynnik rekomendacji.

Najchętniej polecane dzielnice Gdańska to Przymorze Małe, Zaspa Rozstaje i Oliwa. Każda z nich otrzymała identyczny wynik - 45 punktów w skali od -100 do 100. Wśród dzielnic Gdyni najatrakcyjniejsze okazało się Redłowo (60 punktów), bardzo wysokie wyniki osiągnęły też Witomino-Leśniczówka (55 punktów) i Pustki Cisowskie-Demptowo (52 punkty).

Wśród pytań szczegółowych, w których badaliśmy konkretne aspekty życia w Gdańsku, Przymorze Małe wygrało w kategoriach związanych z możliwościami spędzania wolnego czasu oraz bogactwem oferty handlowej. Drugie miejsce w całym Gdańsku przypadło tej dzielnicy pod względem łatwości dojazdów. Oliwa wygrała w kategoriach “zadbana okolica” oraz “przyjaźni i uprzejmi sąsiedzi”, a druga była pod względem zadowolenia z cen towarów i usług, czystości i dostępu do terenów zielonych. W rankingu Otodom bezpieczeństwo, czystość i tereny zielone najwyżej ocenione zostały na Wyspie Sobieszewskiej, która jednak aż w 4 kategoriach zajęła ostatnie miejsce w Gdańsku. Z cen towarów i usług najbardziej zadowoleni są mieszkańcy Piecki-Migowa, infrastruktura dla dzieci i łatwość dojazdów doceniona została na Zaspie Młyniec.

W Gdyni w 3 z 10 kategorii najlepsza okazała się dzielnica Chwarzno-Wiezlino. Były to: czystość, tereny zielone oraz przyjaźni i uprzejmi sąsiedzi. Mieszkańcy Śródmieścia najwyżej ocenili mnogość możliwości spędzania wolnego czasu i wygodę robienia zakupów. Infrastrukturę dla dzieci oraz ceny towarów i usług chwalą sobie najbardziej mieszkańcy Witomina-Leśniczówki. Najbezpieczniejszą dzielnicą Gdyni okazały się w naszym rankingu Karwiny. Najmniejszy problem z dojazdami mają mieszkańcy Kamiennej Góry, a najbardziej zadbaną dzielnicą według rankingu Otodom jest Mały Kack.

Pełne i szczegółowe wyniki dla poszczególnych kategorii opublikujemy w Rankingu Dzielnic Gdańska i Rankingu Dzielnic Gdyni. Będzie można je znaleźć wkrótce w serwisie Otodom.


Drukuj Wróć do aktualności