Aktualności

Która dzielnica Warszawy jest najatrakcyjniejsza?

28 sierpnia 2017

Rzecz jasna, nie ma prostej odpowiedzi na tak postawione pytanie. Wady i zalety poszczególnych dzielnic stolicy przybliża jednak badanie przeprowadzone przez serwis Otodom we współpracy z OLX i agencją badawczą PBS. Na jego podstawie powstał Ranking Dzielnic Otodom. Jak wypadły w nim poszczególne części Warszawy?

Ponad 140 000 mieszkańców Polski, w tym 6607 warszawiaków odpowiedziało nam na pytania dotyczące różnych aspektów życia w ich otoczeniu. Najbardziej podstawowe brzmiało: “na ile prawdopodobne, że poleciłbyś znajomym mieszkanie w Twojej okolicy?”. Na podstawie odpowiedzi określiliśmy wskaźnik NPS (Net Promoter Score), czyli współczynnik rekomendacji.

Najwyższym może poszczycić się Wilanów, który uzyskał 47 punktów w skali od -100 do 100. W pierwszej trójce znalazły się także Ursynów (41 punktów) i Żoliborz (38 punktów), a tuż za podium znalazła się Wesoła (36 punktów). Najmniej polecanymi dzielnicami Warszawy są Praga Północ (-7 punktów), Wola (-2 punkty) i Śródmieście (0 punktów).

Mieszkańcy najchętniej polecanego Wilanowa najwyżej ocenili poziom bezpieczeństwa, czystości, a także działanie służb komunalnych. Drugie miejsce spośród dzielnic Warszawy Wilanów zajął w kategoriach związanych z możliwościami spędzania wolnego czasu oraz z oceną własnych sąsiadów. Mieszkańcy Wilanowa najmniej zadowoleni są z okolicznych cen towarów i usług - w tej kategorii dzielnica znalazła się na trzecim od końca miejscu spośród 18 dzielnic stolicy.

Po 3 zwycięstwa w różnych kategoriach mają Śródmieście, Wesoła i Ursynów. Mieszkańcy pierwszej z dzielnic najlepiej ocenili łatwość dojazdów do pracy i szkoły oraz mnogość możliwości spędzania wolnego czasu. Wesoła w Rankingu Dzielnic Otodom wygrała pod względem dostępu do terenów zielonych i sympatii do sąsiadów. Na Ursynowie najwyższej oceniona została pobliska oferta handlowa oraz infrastruktura dla dzieci: bliskość szkół, przedszkoli, placów zabaw, czy przychodni. Najbardziej zadowoleni z poziomu cen towarów i usług są natomiast mieszkańcy Bielan.

Spośród 10 przebadanych szczegółowych kategorii dwie warszawskie dzielnice zajęły ostatnie miejsce aż 4 razy. Praga Północ otrzymała najniższe noty w kategoriach: bezpieczeństwo, czystość, dostęp do terenów zielonych, i “zadbana okolica”. Niezbyt zadowoleni z 4 aspektów życia są także mieszkańcy Białołęki, która najgorzej spośród warszawskich dzielnic wypadła w kategoriach związanych z łatwością dojazdów, wygodą zakupów, możliwościami spędzania wolnego czasu i infrastruktury dla dzieci. Najmniejszą sympatią i zaufaniem własnych sąsiadów darzą mieszkańcy Woli, a najmniej zadowoleni z cen są osoby mieszkające w Śródmieściu.

Szczegółowe wyniki dla poszczególnych kategorii opublikujemy w Rankingu Dzielnic Warszawy. Będzie można go znaleźć wkrótce w serwisie Otodom.


Drukuj Wróć do aktualności