Aktualności

„Miasto wygodne do życia” - debata na wrocławskich targach mieszkaniowych

5 września 2019

„Miasto wygodne do życia”

To temat debaty, podczas której będziemy zastanawiać się, jak ułatwiać życie mieszkańcom nowych i już istniejących osiedli.

Gdy szukacie Państwo mieszkania - już nie liczy się tylko cena i wielkość mieszkania. Sprawdzacie, czy budynek położony jest w ciekawym miejscu, jaki jest dojazd, gdzie w pobliżu są tereny spacerowe, żłobek, przedszkole, szkoła, sklepy, itp. Na te problemy coraz częściej zwracają uwagę też deweloperzy, którzy budują nowe mieszkania.

Również na „starych” osiedlach wrocławianie nie mają dostępu do wszystkich dóbr. Dlatego powstał miejski program „Osiedle kompletne”, który ma to zmienić - po konsultacjach z mieszkańcami.

Zmiany zachodzą także w historycznej części, gdzie miasto przeprowadza rewitalizację, a deweloperzy coraz częściej modernizują stare budynki i uzupełniają zabudowę w miejscach zniszczonych podczas wojny lub w czasach PRL-u.

Można przyjąć, że miasto może rozwijać się spontanicznie, ale lepiej jest zapanować na tym żywiołem, by Wrocław był przyjazny mieszkańcom. Jesteśmy za tą drugą opcją - zastanowimy się więc, jak to zrobić najlepiej.

W debacie wezmą udział: wiceprezydent Wrocławia, Marlena Joks, prezes Dolnośląskiego Stowarzyszenia Pośredników w Obrocie Nieruchomościami i Zarządców Nieruchomości (DOSPON), Zbigniew Maćków, architekt i wiceprzewodniczący Dolnośląskiej Okręgowe Izby Architektów oraz deweloperzy.

TEMATY DEBATY MIESZKANIOWEJ

  • Jak powinno wyglądać osiedle wzorowe, czyli wygodne dla życia. Jakie elementy powinny się na nim znajdować (żłobek, przedszkole, szkoła, sklepy i usługi, oferta kulturalna, miejsce spotkań, zieleń, dobry dojazd, miejsca pracy, ale co jeszcze? Które z tych elementów są najważniejsze i powinny zostać zrealizowane w pierwszej kolejności
  • "Osiedle kompletne" to nowy projekt zainicjowany przez prezydenta Jacka Sutryka. Do jego realizacji pilotażowo zakwalifikowane zostały Jagodno, Maślice Małe, Jerzmanowo i Jarnołtów oraz Śródmieście Południowe. Jakie wnioski płyną z konsultacji z mieszkańcami. Które warto wykorzystać przy projektowaniu nowych inwestycji.
  • Jak budować nowe osiedla, by były jak najbardziej kompletne. Co mogą zrobić deweloperzy, a czym musi zająć się miasto?
  • Osiedle wzorcowe, ale czy kompletne - jakie wnioski płyną z budowy Nowych Żernik, czyli Wuwy2. Jakie doświadczenia warto wykorzystać na innych nowych wrocławskich osiedlach
  • Rewitalizacji dawnej zabudowy, czyli odkrywanie starego Wrocławia

Drukuj Wróć do aktualności