Informacje ogólne

Szanowni Państwo,
ostatnie, tegoroczne Targi Mieszkaniowe, które odbyły się w dniach 20-21 października w hali AMBEREXPO w Gdańsku za nami. Liczymy, że poszukujący znaleźli na Targach bezpieczne mieszkanie w idealnej lokalizacji, a wykłady i prelekcje pomogły przebrnąć przez cały proces pozyskania nieruchomości: od wyboru dewelopera i inwestycji, przez finansowanie zakupu, odbiór mieszkania i wykończenia go zgodnie z potrzebami i gustem.

Serdeczne dziękujemy Wystawcom, Patronom Honorowym i Medialnym oraz Organizacjom i Stowarzyszeniom za udział i zaangażowanie w trójmiejskie edycje Targów Nowy DOM Nowe MIESZKANIE.

Publiczne debaty
Trójmiejskie Targi organizowane przez Murator EXPO to nie tylko targowisko mieszkań i kredytów. Nazwa targi pojawiająca się w tytule imprezy ma szersze od tradycyjnego znaczenie, część wystawiennicza, bowiem stanowi tylko jeden z elementów większej całości. Równie ważny jest program wydarzeń towarzyszących – spotkań, prelekcji, konferencji, warsztatów - dedykowanych zarówno Wystawcom jak i indywidualnym inwestorom, a poświęconych najważniejszym i najbardziej palącym kwestiom związanym z rynkiem nieruchomości mieszkaniowych.

W tym roku trójmiejskim edycjom Targów Mieszkaniowych Nowy Dom Nowe MIESZKANIE towarzyszyły debaty dotyczące najbardziej aktualnych na tym ryku problemów: planowanej nowelizacji ustawy deweloperskiej oraz perspektywom i ryzyku inwestowania w mieszkania na wynajem.

Ponieważ nadal skala zakupów na rynku nieruchomości mieszkaniowych robi wrażenie na niejednym analityku, a statystyki pokazują, że spora część mieszkań kupowana jest w celach inwestycyjnych, hasłem przewodnim publicznej debaty, która odbyła się w targową sobotę 21 października, było: inwestowanie w mieszkania na wynajem. Firma doradcza REAS ocenia, że nawet 30-40% nowych mieszkań kupują inwestorzy z myślą o ich wynajmowaniu. Ale czy kupowanie mieszkania na wynajem jest bezpieczne? Zainteresowani dowiedzieli się np.: czy i kiedy opłacalność inwestowania w mieszkania na wynajem może się zmniejszyć, czy prawo dostatecznie chroni wynajmujących, kiedy inwestycja jest najkorzystniejsza, a równocześnie najbezpieczniejsza, czy wynajmować na długo czy na krótko.
Moderatorem debaty był Marek Wielgo, redaktor naczelny serwisu muratorplus.pl, a wzięli w niej udział m.in.: Kamil Estrop, kierownik ds. rozwoju DOM&HOUSE, Jacek Lipiński z firmy MZURI oraz pełnomocnik zarządu INPRO SA Rafał Zdebski.

Zaś gdyńskiej edycji Targów Mieszkaniowych, które odbyły się w pierwszy weekend września w Gdyni Arenie, towarzyszył panel dotyczący bezpieczeństwa zakupu mieszkania w budowie. Od ponad 6 lat klientów firm deweloperskich chroni ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, zwana powszechnie ustawą deweloperską. Jednak Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) uważa, że finansujący budowę nowych mieszkań nadal dużo ryzykują, bowiem gdyby w trakcie budowy deweloper zbankrutował, mogliby stracić przynajmniej część wpłat. UOKiK przygotował, zatem projekt nowelizacji ustawy deweloperskiej, w którym proponuje m.in.: dodatkowe zabezpieczenie tych pieniędzy. Czy to jest potrzebna zmiana? Czy rzeczywiście wpłaty klientów nie są dostatecznie chronione w przypadku upadłości firmy deweloperskiej? Jakie są zagrożenia związane z tą zmianą? Problem w tym, że przeciw takiemu rozwiązaniu ostro protestują deweloperzy. Zapewniają, że ich klienci mogą się czuć bezpieczni. I ostrzegają, że zmiany mogą skutkować spadkiem podaży nowych mieszkań, a w konsekwencji wzrostem ich cen. Kto w tym sporze ma rację? Jakie jeszcze poprawki, które mają poprawić ochronę kupujących nowe mieszkania, proponuje UOKiK?

Te właśnie zagadnienia omawiane były w trakcie publicznej debaty, w której uczestniczyli: Prezes UOKiK Marek Niechciał, Robert Maraszek z Zarządu Trójmiejskiego oddziału Polskiego Związku Firm Deweloperskich oraz Piotr Tarkowski, pełnomocnik zarządu firmy deweloperskiej Allcon. Najwięcej emocji wśród wszystkich uczestników panelu wywołała dyskusja o proponowanym obwarowaniu otwartego rachunku powierniczego dodatkowym zabezpieczeniem w postaci gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej.

Zaproszenie
Jak wynika z ankiety przeprowadzonej wśród targowych gości, tegoroczne imprezy w opinii odwiedzających, należały do udanych, blisko połowa odwiedzających uważa, że wizyta na targach jest doskonałą okazją do zapoznania się z ofertą rynku mieszkaniowego i kredytowego, a 75% dobrze lub bardzo dobrze ocenia program wydarzeń towarzyszących targom. Te pozytywne opinie w dużej mierze zawdzięczamy Państwa profesjonalizmowi: starannemu przygotowaniu ekspozycji i rzetelnej obsłudze Klientów, także wyjątkowemu klimatowi, który tworzą Państwo na Targach.

Już dziś serdecznie zapraszamy do udziału w Targach Mieszkaniowych Nowy DOM Nowe MIESZKANIE, które odbędą się w ERGO ARENIE w dniach 2 i 3 marca 2019 roku.


Drukuj