Informacje ogólne

70. edycja największych na Mazowszu
Targów Mieszkaniowych Nowy DOM Nowe MIESZKANIE
odbyła się w dniach 7 i 8 marca 2020 roku w COS Torwar

Jak co roku odwiedzający Torwar mogli zapoznać się z ofertą developerów, agencji nieruchomości, pośredników kredytowych, czy architektów wnętrz

Mieszkania i domy
Na zainteresowanych zakupem nieruchomości od deweloperów czekali ze swoją ofertą specjalną m.in.: APM Development, Atal, Echo Investments, Grupa ECO, MakDom, Port Praski czy Yuniversal Development oraz niezależni eksperci w salach konferencyjnych i w Centrum Bezpłatnych Porad.

Targom towarzyszyło Centrum Rynku Wtórnego organizowane przez Warszawskie Stowarzyszenie Pośredników w Obrocie Nieruchomościami. W Centrum Rynku Wtórnego blisko 20 agencji nieruchomości z Warszawskiego Stowarzyszenia Pośredników w Obrocie Nieruchomościami m.in.: Alfa Home, Architekt i Nieruchomości Point Maria Mogiłko, ewa-brzezińska.pl Ewa Brzezińska, Green House Nieruchomości, Keller Williams Capital, Moje Nowe M Nieruchomości, Progres Nieruchomości, Solum nieruchomości, Sprint House Joanna Sokołowska, Terranum wystawiło na sprzedaż: mieszkania, domy, działki budowlane, apartamenty i rezydencje, oraz nieruchomości inwestycyjne z całej Warszawy i okolic. Skupieni w Centrum partnerzy i doradcy pomagali zarówno w zakupie, jak i w sprzedaży, najmie, wynajmie lub zamianie każdego typu nieruchomości. Ponadto można było zgłosić do sprzedaży swoje M w licencjonowanych agencjach rynku nieruchomości obecnych na Targach z gwarancją publikacji oferty na większości portali internetowych oraz w systemach MLS.

Sprzedaż na rynku nieruchomości nie maleje, podobnie jak ceny, które nigdy nie były jeszcze tak wysokie. Wg. NBP najwięcej za metr kwadratowy mieszkania na rynku wtórnym w czwartym kw. ubiegłego roku płacono w Warszawie - zarówno na rynku wtórnym (9 tys. 301 zł) jak i na rynku pierwotnym gdzie średnia cena transakcyjna to 9 tys. 476 zł. Pomimo bardzo wysokiego popytu jak i skokowego wzrostu cen występuje niewielkie ryzyko nagłego załamania rynku. Ceny nieruchomości (z uwzględnieniem wzrostu płac i inflacji) są jeszcze znacznie poniżej tych z przełomu 2007/2008 roku. To, plus niskie stopy procentowe wciąż jest wystarczającą zachętą do zakupów. Serdecznie zachęcam, więc do wzięcia udziału w Targach, uczestnictwa w wykładach i prelekcjach, do rozmów z doradcami z Warszawskiego Stowarzyszenia Pośredników w Obrocie Nieruchomościami - Piotr Turalski, Prezes Zarządu Warszawskiego Stowarzyszenia pośredników w Obrocie Nieruchomościami. .

Rady i porady, czyli wiedza niezbędna
W targowym Centrum Bezpłatnych Porad na potrzebujących czekał sztab konsultantów. Funkcjonowały punkty doradcze: porady finansowe, podatki, prawo, zakup mieszkania na rynku wtórnym, wycena nieruchomości, remont i budowa domu, wynajem, architektura wnętrz i stylizacja. Szczególnej uwadze polecane są warsztaty dotyczące finansowania zakupu nieruchomości kredytem hipotecznym, zainteresowani dowiedzieli się m.in.: jak się przygotować do wniosku o kredyt hipoteczny z omówieniem poszczególnych etapów analizy wniosku w bankach, jaki wybrać kredyt i jaki bank, czy też dlaczego nie warto kierować się rankingami. Nie do przecenienia były także techniczne wskazówki - na co zwrócić uwagę przy wyborze mieszkania, jak czytać plany - porady i sugestie na co zwrócić uwagę a co kryje się pod pojęciem zmian lokatorskich i jak je wprowadzić, czy warsztaty poświęcone aranżacji wnętrz: jak uniknąć błędów przy projektowaniu własnego mieszkania czy jak obliczyć koszty wykończenia mieszkania w stanie deweloperskim.

Osiedla społeczne XXI wieku
Blisko 100 lat temu grupa architektów i plastyków /Grupa Artystyczna PRAESENS/ - przejęta niskim standardem sanitarnym i funkcjonalnym budownictwa czynszowego - opracowała program realizacji dostępnego budownictwa mieszkaniowego w Warszawie.
Obecnie, w budownictwie mieszkaniowym nie stanowią już problemu ówczesne patologie /takie jak np. pozbawione słońca i przegęszczone mieszkania - często także pozbawione sanitariatów/. Problemem stają się natomiast coraz większe, dysproporcje standardów zabudowy mieszkaniowej adresowanej do różnych grup społecznych - ludzi zamożnych, ludzi o umiarkowanych dochodach, ludzi niezamożnych i wykluczonych. Pojawiają się także nowe zagrożenia wynikające z przemian demograficznych, społecznych i klimatycznych. Postępuje proces starzenia się ludności. Zwiększa się udział osób z różnymi niepełnosprawnościami i dotkniętych starczą niedołężnością. Następuje równocześnie przegrzanie miast (wyspy cieplne), stepowienie terenów zielonych, ale także podtopienia wynikające z deszczy nawalnych.
Sytuacja ta skłania do nowego spojrzenia na kształtowanie osiedli i szerzej, całego środowiska mieszkaniowego. Zwłaszcza istotne jest rozpoznanie przesłanek, które powinny być wzięte pod uwagę przy tworzeniu nowego modelu osiedla mieszkaniowego /nowobudowanego lub modernizowanego/ - przesłanek, których uwzględnienie istotne będzie także przy podejmowaniu decyzji o zakupie. Wypracowanie i wdrożenie nowego modelu wymaga współdziałania wszystkich podmiotów związanych z budownictwem mieszkaniowym – władz publicznych, deweloperów, urbanistów i architektów. Wskazanie katalogu istotnych problemów oraz możliwość współdziałania różnych podmiotów przy ich rozwiązywaniu będzie przedmiotem panelu dyskusyjnego.

W dyskusji o współczesnej kategorii osiedla społecznego, na Targach Mieszkaniowych uczestniczyli: dr hab. arch. Joanna Giecewicz, dr arch. Agnieszka Cieśla, Bolesław Meluch doradca Zarządu Związku Banków Polskich, Joanna Erbel niezależny ekspert, dr arch. krajobrazu Katarzyna Rędzińska oraz Marcin Świetlik Prezes Oddziału Warszawskiego Towarzystwa Urbanistów Polskich

WSTĘP NA TARGI
7 i 8 marca (sobota-niedziela)
Torwar, ul Łazienkowska 6a

zapraszamy do kontaktu

 


Drukuj