Informacje ogólne

Stolica Dolnego Śląska to ważny ośrodek akademicki, a także biznesowy. Dzięki temu przyciąga nowych mieszkańców, poszukujących mieszkań zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. O bieżącej kondycji wrocławskiego rynku nieruchomości najlepiej świadczy fakt, że w 2018 r. na terenie miasta odnotowano siedmioprocentowy wzrost rozpoczętych budów mieszkań. Ale… wzrosły także średnie transakcyjne ceny 1 mkw, co na pewno nie ucieszyło kupujących. Pod koniec 2018 roku podwyżki w skali roku wyniosły 8,1% (nowe lokale) i 4,8% (używane lokale).

Główną siłą napędową wrocławskiego rynku mieszkaniowego są przede wszystkim osoby i firmy kupujące lokale na wynajem. Raporty pokazują, w jakim tempie przybywa ofert na wynajem. Grupy kapitałowe jak i mniejsi gracze inwestują w ten rynek widząc solidne, a co najważniejsze bezpieczne zyski. Wrocławski rynek wynajmu rośnie z roku na rok, przebijając nawet Warszawę. Dużą popularnością cieszy się dzielnica Krzyki. Dzięki bliskiej odległości od Centrum (ok. 20 min komunikacją miejską) zakup mieszkania w tej lokalizacji jest dobrą lokatą kapitału, która nie straci na wartości w kolejnych latach. Dużą popularnością we Wrocławiu cieszą się w ostatnim czasie aparthotele, czyli apartamenty wynajmowane na doby. Duże zainteresowanie tym rodzajem noclegów przejawia wrocławski biznes, ale i coraz częściej taką ofertę wybierają turyści, którzy upodobali sobie Wrocław - jedno z ciekawszych miejsc w Polsce.

Jednak w zdecydowanej większości największą grupę klientów stanowią osoby kupujące mieszkanie na własne potrzeby. Szukają lokum o większym metrażu i w relatywnie niższej cenie - na miarę swoich możliwości. Ważna jest również lokalizacja, bo im bliżej Centrum, tym łatwiej dostać się do przedszkola, szkoły, pracy czy ośrodków sportowo-kulturalnych. I tu kolejny raz należy wspomnieć o dzielnicy Krzyki. To tu buduje się najwięcej, kolejna dzielnica to Fabryczna, ale stąd już dalej do centrum miasta, choć taniej w przeliczeniu na metry.

Nowa moda wśród mieszkańców Wrocławia to wyprowadzka poza ścisłe miasto: na peryferia lub nawet jeszcze dalej - kilka lub kilkanaście kilometrów od miasta. Główną przesłanką takiego wyboru jest oczywiście cena, ale nie tylko. Są tacy, którzy cenią sobie bliskość natury i spokój. Dodatkowo takim wyborom sprzyja dobrze rozwinięta sieć dróg prowadzących do centrum miasta. Deweloperzy oczywiście wychodzą naprzeciw budując coraz więcej na tzw. peryferiach miasta.  I tu sporym zainteresowaniem cieszą się takie osiedla jak Popowice czy Kozanów. To tutaj można znaleźć najlepsze ceny we Wrocławiu.

Wiele osób zadaje sobie pytanie czy to dobry czas na zakup mieszkania? Za: przemawia możliwość uzyskania taniego finansowania w postaci kredytu mieszkaniowego, przeciw: wysokie ceny, które biją rekordy. Ten rok kończy się zdecydowanym wzrostem cen za 1 mkw. ale i wzrostem sprzedaży. Czy to już „bańka mieszkaniowa”, nikt pewności nie ma.

Pewne jest natomiast, że w dniach 1-2 lutego odbędą się Targi Mieszkaniowe Nowy DOM Nowe MIESZKANIE, na które już teraz serdecznie zapraszamy. Oczywiście miejscem organizacji będzie STADION WROCŁAW. W tych dniach będą Państwo mogli uczestniczyć w imprezie, która oferuje najpełniejszy przegląd ofert z rynku wrocławskiego jak i okolicznych miejscowości. Obecność na Targach zapowiedziały już największe firmy, tak te ogólnopolskie jak i budujące lokalnie. Tylko tu w jednym czasie i miejscu będzie można uzyskać oferty wielu deweloperów i pośredników oraz dowiedzieć się więcej o formach finansowania zakupu nieruchomości, sposobach zabezpieczenia w umowie z deweloperem, a także o tym co decyduje o komforcie mieszkania w nowym „M”.

Marcin Sielowski
Koordynator Projektu (Sprzedaż)
tel.: +48 668 544 533 | e-mailmsielowski@muratorexpo.pl

Piotr Deoniziak
Koordynator Projektu (Marketing)
tel.: 22 829 66 91 │mobile: +48 509 090 244 | e-mailpdeoniziak@muratorexpo.pl 

 

 

 


Drukuj